Reede, 18. september 2015

Kiri koeraomanikule

Olen olnud pikalt hädas naabriga, kelle koer haugub öösel non-stop. Kuna oleme põgusalt tuttavad, kirjutasin talle kirja :)
 Juhul, kui lugeja soovib jagada antud kirjatükki, siis palun jagada seda koos algallikaga, sest see on päris minu oma looming :)


Hädas haukuva koeraga?

Selleks, et mitte kirjutada romaani stiilis kirjatükki, keskendun sellele et levinult on haukumine igavuse ja tegevusetuse leevendamine.
 Haukuda võib kõige peale – pilve, langeva lehe, murulible, liikuva inimese, lendava linnu jne peale.
 Liikuvaid inimesi on veel eriti tore haukuda – nad lähevad kõik haukumise peale minema! Sama ka loomade/lindudega. See premeerib omakorda koera ebasobivat käitumist ja  kinnistab seda sügavamalt.
 Ning parim mis haukumisega juhtuda võib – peremees pöörab koerale tähelepanu! Olgu see siis karjumine (negatiivne) või vaatama minemine, et mida loom teeb (positiivne).  Ka negatiivne tähelepanu on tähelepanu, mille nimel üksinduses koer on valmis haukuma.
 Lisaks on koertel olemas kaitserefleksid ning sotsialiseerimata koer ei oska teha vahet ohul või tavapärasel olukorral ja võib iga väiksematki liigutust saata haukumisega.

 Öine haukumine võib toimuda samadel põhjustel aga pimedas öös lisaks põhjuste nimekirja hirmu, stressi ja ärevuse.

Enne kui hakata haukumist „likvideerima“, tuleks väga täpselt selgeks teha selle käitumise algpõhjus ja  valmistada ette ümberõppimise protsess sellisena, et samal ajal ei saaks koer vana käitumisjada kasutada ning seeläbi end premeerida.
 Arvestada tuleb ka sellega, et edasine protsess nõuab palju tööd, järjepidevust ning vaeva aga lõpptulemus on seda väärt – teie endi ja naabrite kõrvad puhkavad!
 Lisaks õpib koer elama inimmaailmas inimeste reeglite järgi ja see toob ka koerale rahulolu, kui ta saab talitada õigesti.

Ümberõppimine saab toimuda õigete käitumiste õpetamise läbi neid pidevalt kinnistades. Karistus ja  „EI TOHI“, „EI“, „VAIT“ ega ka muud karjumised/riidlemised ei aita probleemi lahendada. Miks? Sest ka negatiivne tähelepanu on koera jaoks vajalik tähelepanu ja „Ei“ ning „ole vait“ ei õpeta koerale, mida ta peaks tegema selleks, et teenida ära peremehe heakskiitu.
 Unustada ei tasu, et tegemist on loomaga, kelle maailmapilt ning eluharjumused on midagi muud kui meie – inimeste jaoks. Meie -  inimesed, peaksime pakkuma loomale võimalikult valutut ning selgeltmõistetavat integratsiooni meie ellu.


Mida saaks ette võtta, et hakata lahendama haukumise probleemi?

1.       Kindlasti tasuks likvideerida võimalus edasi ebasobivat käitumist viljeleda. Näiteks kui koer haugub päeval möödakäijate peale, siis eraldada koera aiaosa nii, et vaade puuduks tänavale. Või kui koer haugub öösiti, siis teha koerale ööseks uus pesa tuppa/esikusse/vm koht, mis sobib pererahvale.. Kui koera elamises ringi liikuma ei soovi, on koer väga rahul ka pesaga esikus või lausa oma puuriga, mis on päris kuudi eest. Järgmise sammuna tuleks õpetada koer oma pesa hindama privileegina, mitte karistusena.
2.       Kuna suur osa probleemist on tekkinud aiakoera puhul igavusest ja tegevusetusest, tuleks hakata koerale pakkuma rohket liikumist ning vaimset stimulatsiooni väljaspool aeda.
Tasuks jalutada üks korralik tunnine ring hommikul ning pooleteist-tunnine õhtul.
Vaimseks stimulatsiooniks võib alati õpetada koerale ka mõned lihtsamad käsud – trikid ning õpetada toidu eest töötama.
 Lisaks mõjuba koera vaimsele tervisele väga hästi, kui ta saab oma omanikuga intensiivselt suhelda. Koer on aretatud omanikuga koostööd tegema, mitte aias üksinduses istuma.
 Rohke liikuvuse korral peaks saama koer oma pingeid nii palju maandada, et lähema paari nädalaga hakkavad toimuma muutused ka ülejäänud käitumises.

3.       Kui koera esmane stress on liikumise ja elukvaliteedi muutmisega seljatatud, tasuks hakata ümber õpetama haukumist.
A: klikkertreenida / kasutada alternatiivseid treeningmeetodeid koer haukuma vaid käsu peale. Selleks läheb vaja klikkerit, maiuseid ja aega. Juhul, kui koer haugub, klikid vaid vaikselt olemist ja premeerid. Kui on tekkinud konkreetne ja selge jada, kus koer mõistab et vaikimine on tulus, siis lisad ka käsud „tasa“ ja „räägi“

B: Kui Sa soovid et koer hoiataks 1-2 korda ning peale seda oleks kuss, siis tuleb õpetada koerale alternatiiv – näiteks üks –kaks haugatust ning siis käsklus „koht“. Teatud korduste järgi saab see käitumisjada koerale selgeks.

Aga ei tasu unustada, et haukumine on ise tegevus, mis premeerib koera ning seetõttu ei lõpe kunagi. Koeraga tuleb olla õpetades järjepidev, hiljem premeerida koera korrapäratult hea käitumise eest igapäevaelus.
 Miks? Sest kõike mida me premeerime, me ka kinnistame.

Juhul, kui koeraomanik tunneb et tal siiski ei ole piisavalt aega ega tahtmist õpetada oma koera õigesti meie ühiskonnas elama, siis on võimalus kasutada haukumisvastaseid rihmasid. Leebemad neist on piiksuv, vibreeriv või sidrunivedelikuga rihmad (jääb oht, et koer ei reageeri või õpib haukuma sidrunirihma tühjaks,kannatades ära ebameeldiva tunde) ja karmimaks loetakse elektrishokirihma.
 Soovituslik on  alustada elektrishokirihmaga (ma ei poolda seda mitte kuidagi aga vahel ei jää muud üle ning ma ei saa teiste eest mulle meeldivaid otsuseid teha) ja hiljem, kui juba refleksid on kujunenud, võib selle asendada piuksuva või vibreeriva rihmaga, kui on vaja edaspidigi meeldetuletavat aistingut.

 Karistus on igasugune füüsiline sekkumine aga vahel on see siiski parem lahendus, kui üldse mitte probleemile tähelepanu pööramine. Haukumine on käitumine, mis iseenesest ei kao vaid ainult süveneb.

Käitumisprobleemide karistamisega võib esile tõusta see probleem, et kui algne põhjus jääb lahendamata, siis leiavad koerad uue viisi, kuidas oma probleemist märku anda. Näiteks võib juhtuda, et haukumine kaob ära, aga koer hakkab ennast või teisi enda ümber vigastama, lakkamatult ringi jooksma, söödamatuid asju sööma või muud häirivat tegema. Seetõttu ümberõppe puhul läbi karistamise peab muutma ka koera igapäevast rutiini selliselt, et koer ei oleks pidevalt alastimuleeritud.
Enamasti jääb tundide kaupa haukuvate koerte mure  inimeste vihasööstude varju ning mure tegelike põhjusteni ei  jõuta mitte kunagi. Tegeletakse kiirelt ning mitte-efektiivselt (näiteks magamapanek, luku taha panek)
  Suurimad on probleemid eramajade rajoonis, kus koer on võetud aeda valvama ning sellega koera elu piirdubki.  Inimestel on kiire elutempo ning looma võttes ei ole läbi kaalutletud kas ja kui palju saab olema aega tegeleda looma  ehk elusolendi vajadustega.
 Koer, kes näeb 24/7 vaid oma aeda või aedikut, ei ole õnnelik. See ei tee koera õnnelikuks, et ta saab päevad läbi õues olla. Koera füüsilise ning vaimse tervise huvides tuleks iga päev liikuda ringi ca 2 tundi. Kui iga päev ei saa, siis ülepäeviti võiks leida sellise aja. Sest kui koeral on igav ning koer on tegevusetu, siis peab hakkama ta suunama oma energiat ise ning end ise lõbustama. Kui inimene ei ole õpetanud, millised tegevused on aktsepteeritavad, otsustab ta ise oma koeraliku maailmavaate järgi, mis talle meeldiks.
 Põhilised tegevused on sel juhul aia „ümber kujundamine“ ning lõputu haukumine. Toas on klassika prügikastide revideerimine, esemete närimine jm.

Raskematel juhtudel arenevad stressist välja sundkäitumised: koer kõnnib ühes kohas ringe või sööstab suurel kiirusel mööda aeda.
 See ringi sööstmine (ingl. K. Zoomies) eksitab paljusid koeraomanikke, sest tundub nagu koer naudiks väga jooksmist ning omanik hingab kergendatult et näe, kuidas koerale meeldib joosta ja energiat maandada. Aga tegelikult maandab koer hoopis stressi ning energia ülejääke see tavaliselt ei aita kahandada.

Juhul, kui minupoolne lühiartikkel tekitas huvi haukuva koera ümberkoolitamiseks, siis võin tulla kohale ja  näidata reaalseid ning vahvaid nippe, millega alustada protsessi.

Lisaks on internetis võimalik koos videopildiga saada väga asjalikku infot, kuidas treeninguid läbi viia.
 Põhiliselt julgen suunata YT lehtedele:
 
https://www.youtube.com/user/kikopup - lihtsad klikkertreeningu võtted. Otsides kanalil „unwanted barking“, tuleb häid lühivideosid.
https://www.youtube.com/user/zakgeorge21 - samuti lihtsad ning selged õpetused igapäevaelus toimetulemiseks. K.a. soovimatu haukumise suunamiseks.

 Sügavama huvi korral oskan suunata vestluses veel rohkemate allikate juurde. Katsun hetkel lühidalt teha, et tülpimus juba paljast teksti lugemisest peale ei tuleks.

Soovitusliku kirjandusena soovitaksin laenutada raamatukogust Marie Hansson Hallgren’i „minu parim sõber“ Aegumatu lipulaev mõistlikus pehmekoolituses ning koeraomanikule lihtne ja mõnus lugemine.

Soovin Sulle pikka ja kannatliku meelt ning edu tegemistes! Koera õpetamise põhiline aspekt mida tuleb meeles pidada – järjepidevus.
 Kõik ei ole kadunud! Koerad on väga nutikad, õpihimulised loomad ja avatud suhtlejad.  Vana koer õpib ludinal uusi trikke/käitumisi!

 Selleks et entusiasm ei raugeks, tasub seina peale jätta pisike memo – koera ümberõpetamiseks kulub tavaliselt  1,5 korda rohkem aega, kui koer al on olnud võimalus ebasobivat käitumist harrastada.
 Ehk kui  tulemus ei tule 1-2 kuuga, siis 1 aastaga on tulemus kohe kindlasti kohal!Mari

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Meil on hea meel kuulda ka teie arvamust, aitäh!